Grilování k létu neodmyslitelně patří. A léto tu bude už za chvilku. Pokud se tak jako drtivá většina lidí nemůžete dočkat první příležitosti, při které budete moci oprášit svůj gril a poprvé naložit maso, pak jste tu správně! Ještě než se do grilování pustíte, byste totiž měli vědět, jak správně na to. Spousta lidí si myslí, že na grilování ve své podstatě vůbec nic není. Není to tak úplně pravda…

Při grilování je potřeba dodržovat několik zásad, díky kterým bude nejen snadnější, ale zároveň i zdravější a pro vás bezpečnější. Pokud tyto zásady neznáte, čtěte dál. V následujících řádcích vám je ve stručnosti představíme!

Zásady grilování

Grilování představuje velice oblíbenou činnost, při které polaskáme naše chuťové buňky a zároveň si užijeme čas strávený s rodinou nebo přáteli. Češi všeobecně grilování milují a rádi se mu věnují. Grilovat můžeme cokoli od masa až po zeleninu nebo uzeniny, záleží jen na našich chutích. Chceme-li ale dosáhnout těch nejlepších výsledků, pak bychom měli vědět, jak správně na to!

Zásada první: správné rozpálení grilu

Ačkoli si spousta lidí myslí, že grilování nepředstavuje kdovíjak nebezpečnou aktivitu, byli byste nemile překvapeni, kolik z vás se během grilovaček s rodinou či příteli nepříjemně a bolestivě popálí. Zpravidla za to může neopatrnost, se kterou přistupujete nejen k samotnému rozpálení grilu, ale i k otáčení grilovaných potravin.

Pokud grilujete na grilu využívajícím dřevěné uhlí, rozpalujte jej s pomocí pevného podpalovače. Nikdy se neuchylujte k tomu, abyste si pomohli přilitím kapalného podpalovače. Pamatujte, že rozpálení grilu neurychlíte, uhlíky potřebují minimálně 45 minut na pořádné rozhoření.

Zásada druhá: bezpečnost na prvním místě

Výše jsme zmínili, že celá řada úrazů vznikne nedbalostí při otáčení surovin na grilu. I tady myslete na svou bezpečnost a neobracejte potraviny holýma rukama. Nejideálnější jsou grilovací kleště, kterými uchopíte nejen maso, ale i zeleninu nebo sýry – zkrátka cokoli, co se rozhodnete položit na gril. Pro otáčení můžete používat i nerezové obracečky nebo jehly, které jsou nejideálnější na otáčení plátků masa.

Zásada třetí: grilování s ohledem na zdraví

Mluví-li se o grilování, vybaví si většina lidí slovíčko nezdravé. Přitom to vůbec není nutné, grilovat se dá i zdravě. A vůbec to není na škodu! V první řadě používejte kvalitní uhlíky, nejlépe koupené těsně před grilováním.

Pokud necháte dřevěné uhlíky přes zimu ve sklepě, natáhnou do sebe vlhkost a ta se poté přenese do grilovaných surovin. Další zásadou zdravého grilování je metoda 50:50, která spočívá v tom, že první polovinu času maso grilujete zabalené v alobalu, aby se dostatečně propeklo uvnitř, na druhou polovinu času alobal sejmete a grilujete na přímém ohni.

Díky tomu bude maso hotové a vy zároveň nepřijdete o onu chutnou křupavou kůrčičku. Jakmile danou potravinu ugrilujete, nenechávejte ji ležet na grilu, sejměte ji na čistý talíř nebo tácek.