Grilování hravě a chutně – jak na to?

Příjemně teplý podvečer, pohodlné posezení na zahradě nebo na terase, milá společnost v podobě rodiny nebo přátel a jako třešnička na dortu vůně grilovaného masa. Inu upřímně – kdo z nás se při této představě tiše nezasní?! Letní sezona je za dveřmi a společně s ní přichází ruku v ruce i jedna z nejpříjemnějších letních aktivit – grilování.

Také se ho nemůžete dočkat? Chystáte se na přípravu grilu, abyste byli o krok napřed a mohli tak sezonu grilování odstartovat jak se sluší a patří? Pak jste tu správně! Pojďme si v dnešním článku říci, jak si můžete grilování usnadnit a zpříjemnit. Není to věda!

Snadné grilování, které polaská vaše chuťové buňky

Grilování je především zábava. Tedy měla by být. Pokud se rozhodnete grilovat, měli byste si to užívat. Proto si přečtěte, jak správně na to. Nejvíce se ke grilování používá maso, proto je potřeba vybrat nejen správný druh, ale rovněž ho důkladně naložit a poté správně ugrilovat.

1. Zaostřeno na maso

Češi nejčastěji grilují maso. Ne nadarmo se o nás říká, že jsme masový národ, jednoduše mu neodoláme. I vy nám jistě dáte za pravdu, že nic nenahradí chuť masa připraveného na grilu, má svou specifickou chuť i vůni. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, měli byste si k tomuto účelu vybrat správný druh masa. Všemi deseti doporučujeme trochu tučnější a prorostlejší maso, které při grilování pustí šťávu, ale zároveň se nevysuší.

2. Nechte maso, ať se vykoupe

Položit na gril syrové maso a čekat na zázrak – to by byla hloupost, že? Marinování masa je nedílnou součástí grilování, jenže jak správně na to? V první řadě je potřeba vyrobit marinádu, neboli ochuceného nálevu. Ten si můžete vyrobit dle vlastní chuti – zpravidla se skládá z oleje a pak už záleží na vás, co si do něho dáte: bylinky, sušené koření, kečup, hořčici, sojovou omáčku, maggi atd.

Co se týče délky naložení masa, hodně se to liší. Zatímco ryby potřebují jen několik minut, kuřecí maso si vyžaduje několik hodin a vepřové maso chutná nejlépe, pokud jej v marinádě necháte vykoupat přes noc.

3. Jak maso grilovat

Jakmile si vyberete maso, připravíte marinádu a necháte jej, aby do sebe nasálo všechny chutě a vůně, přichází na řadu to nejdůležitější – tedy samotné grilování. I tady se honě liší příprava. Pokud grilujete ryby, nemusíte je balit do alobalu, stejně tak i kuřecí maso. Naopak masu vepřovému nejvíce svědčí, pokud jej budete grilovat tzv. metodou 50 na 50.

Oč se jedná? V první chvíli se maso griluje v alobalu, kdy dojde k propečení i zevnitř. Abyste nepřišli o kůrčičku, budete druhou polovinu času maso grilovat na přímém ohni. Díky tomu získáte dostatečně propečené maso s onou typickou chutí a lehkým přídavkem ohně.